Artykuły powiązane

Podróż poślubna jest jedynym i niepowtarzalnym czasem, zarezerwowanym na wyłączność dla świeżo upieczonych małżonków. Przybiera różne formy, ale zawsze pozostaje w pamięci na całe życie.

Podróż poślubna to nieodłączny element ślubu i wesela, a dla wielu par pierwsze chwile intymności na wspólnej drodze życia. Jako cel podróży pary obierają zazwyczaj ciepłe kraje lub inne egzotyczne miejsca, choć małżonkowie i tak większość czasu spędzają w hotelowym pokoju, a na klamce wisi słynna zawieszka: „nie przeszkadzać”.

Zwyczaj
Tradycja podróży poślubnej przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych i ściśle łączyła się z charakterem przyjęcia weselnego. Podczas oczepin panna młoda rzucała bukietem, a zaraz potem para wyjeżdżała w podróż poślubną. Goście zaś dalej bawili się na przyjęciu, bez obecności młodych.

Dzisiaj
Obecnie bardzo trudno jest wygospodarować nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze na długą podróż poślubną. Przysłowiowy miesiąc miodowy zamienia się zazwyczaj w tydzień, a czasem tylko w weekend. Pary zgodnie twierdzą, że podróż poślubna może poczekać na lepsze czasy finansowe. Spadek zainteresowania romantycznymi wyjazdami biura podróży przypisują ciągle panującemu kryzysowi. Nie trudno się więc dziwić, że pary szukają oszczędności, na czymś co może zaczekać.

Formalności
Jeżeli rozważacie wyjazd, to w biurach podróży zostaniecie zasypani mnóstwem ofert. Nad podróżą poślubną dobrze zastanówcie się parę miesięcy przed planowanym terminem. Wybierzcie miejsce, formę spędzania czasu i od razu złóżcie podanie o urlop w pracy. Ten ostatni przyda się również na kilka dni przed ślubem, aby pozałatwiać wszystkie pilne sprawy. Jeżeli wybieracie się poza teren Unii Europejskiej, niezbędny będzie paszport, a w przypadku podróży za ocean – wiza. O tę ostatnią starania należy rozpocząć jak najwcześniej ze względu na długi tok rozpatrywania wniosków. Jeżeli nie otrzymacie wizy, będzie jeszcze czas, aby zmienić kierunek podróży. Jeżeli na waszym celowniku znalazły się dalekie egzotyczne kraje, niezbędna może okazać się wizyta u lekarza, a także szczepienia, które pomogą uniknąć chorób.

Ważną rzeczą podczas wybierania miejsca podróży jest duża wiedza o tamtejszych obyczajach. Należy dowiedzieć się jak najwięcej o miejscowych zwyczajach, wykorzystując do tego celu nie tylko Internet, ale także sprawdzone przewodniki lub informacje od znajomych, którzy odwiedzili te zakątki świata. Wiedza może okazać się niezbędna przede wszystkim dla pań, aby wiedziały jak się ubierać, czy nawet zachowywać w określonych miejscach. Wyjeżdżając koniecznie zróbcie ksero najważniejszych dokumentów. Jedną kopię weźcie ze sobą, a drugą pozostawcie komuś w Polsce wraz z informacją, dokąd się wybieracie (zwłaszcza, jeżeli nie będzie to zorganizowana wycieczka).

Propozycje
Miejsce, które wybierzecie na najpiękniejszą podróż waszego życia, zależy od pomysłowości i zasobności portfela. Jedni wybierają odległe kraje, jak Brazylię czy Meksyk, inni wolą spokojne zwiedzanie małych, zabytkowych miasteczek z daleka od hałasu i ludzi. Część stawia na polskie tereny i wyjeżdża nad morze lub w rodzime góry. Biura podróży kuszą promocjami i mnogością ofert. Wyjazd można zaplanować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a także wybrać coś z bogatej ofert „last minute”, czy „second chance”. Ciężkie katalogi pokazują uroki nadmorskich kurortów, błękitną wodę oceanu, komfortowe hotele, a także przystojnych kelnerów serwujących kolorowe drinki w kokosie. Biura przygotowane są na każde gusta – od słonecznych plaż po wycieczki krajoznawcze połączone ze zwiedzaniem zabytków. Znajdzie się również wersja dla zapracowanych, jak romantyczny weekend w Paryżu czy klimatycznej Pradze.

Walizka
Pakowanie walizek może przysporzyć wielu problemów, dlatego najlepiej zrobić to kilka dni przed wyjazdem, aby niczego nie zapomnieć. Przede wszystkim należy pilnować, aby walizka nie była zbyt ciężka. Będzie to miało duże znaczenie, jeżeli zdecydujecie się na podróż samolotem, gdzie z góry określona jest dopuszczalna waga bagażu. Na dno walizki należy spakować cięższe i grubsze rzeczy, czyli spodnie, kurtki, swetry. Dopiero na górę rzeczy lżejsze, jak szorty, czy koszulki. Ubrania powinny być przede wszystkim wygodne, ale nie należy zapomnieć o czymś eleganckim na wieczór. Kosmetyki i bieliznę warto spakować osobno, aby utrzymać porządek w walizce. Jeżeli wyjazd zakłada dużą ilość czasu spędzanego na dworze to warto pamiętać o balsamach i kremach z odpowiednimi filtrami przeciwsłonecznymi. Na koniec należy pamiętać o zabraniu aparatu fotograficznego, aby upamiętnić najpiękniejsze chwile miesiąca miodowego.

Niespodzianki
Gdziekolwiek pojedziecie, pamiętajcie, aby wszędzie używać słowa „nowożeńcy”. Najlepiej przygotować sobie to słowo w kilku językach, w zależności od miejsca, w które jedziecie. Podkreślanie faktu, że właśnie wzięliście ślub, może wpłynąć na ograniczenie wydatków w podróży. Hotel lub pensjonat, w którym się zatrzymacie może dodać atrakcyjne prezenty, jak dodatkowe zabiegi w spa, masaże, czy specjalny apartament dla nowożeńców z szampanem i pełnym barkiem. Koniecznie zabierzcie w podróż odpis aktu ślubu, tak by restauratorzy czy hotelarze wiedzieli, że mają do czynienia z prawdziwymi nowożeńcami.

Wszechobecny kryzys może uniemożliwić wymarzoną podróż w dalekie kraje. Postarajcie się jednak wyjechać choć na dwa, trzy dni, aby nacieszyć się sobą i rozkoszować świadomością, że od tej pory będziecie szli razem przez całe życie.

Oto lista rzeczy niezbędnych do zabrania:

  • Pieniądze (przy wyjazdach zagranicznych najlepiej Dolary lub Euro).
  • Karty bankomatowe, kredytowe, telefoniczne.
  • Dokumenty osobiste: dowód, prawo każdy, paszport, kartę zdrowia, ubezpieczenie, informację o grupie krwi, ewentualnie dane o przyjętych szczepieniach.
  • Bilety.
  • Potrzebne adresy i numery telefonów hoteli, pensjonatów itp. A także adres i numer telefonu Ambasady Polskiej w danym kraju.
  • Lekarstwa: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, coś antyalergicznego, przeciwbiegunkowego, plastry, bandaż, środek odkażający, a także w razie poparzeń słonecznych, coś łagodzącego na skórę.