Przygotowaniom ślubnym od zawsze towarzyszy szereg zwyczajów oraz przesądów. Nawet, jeżeli się z nimi nie zgadzamy warto je (choćby dla świętego spokoju) uszanować.
Pierścionek zaręczynowy
Wybór pierścionka zaręczynowego to nie lada wyzwanie. Należy pamiętać o tym, że pierścionek musi być wykonany ze szlachetnego i trwałego metalu (koniecznie ze złota lub z platyny). Nie powinien być wysadzany perłami, bowiem perły symbolizują łzy. Najbardziej klasycznym i ponadczasowym kamieniem jest oczywiście brylant. W Stanach Zjednoczonych wybór jest prosty - pierścionek zaręczynowy zawsze musi być wysadzany brylantem. Istotna jest również jego wielkość - im większy tym lepiej. W naszej tradycji oprócz diamentów dopuszczalne są także inne kamienie, chociażby szmaragdy (równie drogie jak brylanty) oraz szafiry. Niewskazane są natomiast rubiny i opale.
Istotną informacją, o której należy pamiętać jest ta, że pierścionek zaręczynowy wkłada się na serdeczny palec lewej ręki. Prawa zarezerwowana jest dla obrączki.
Obrączka
Powstrzymajmy się od pokus przymierzania obrączek przyjaciółek, siostry lub mamy. Wkładanie cudzej obrączki niesie ze sobą wróżbę niewierności. Własną obrączkę przed ślubem najlepiej schować głęboko i nie sięgać po nią. Częste przymierzanie swojej obrączki przed ślubem również nie wróży dobrze. Najlepiej, żeby wszystko działo się w swoim czasie - obrączkę powinno się nosić od dnia ślubu i nie powinno się jej zdejmować.
Magiczna data ślubu
Od lat najpopularniejsze miesiące na wypowiedzenie sakramentalnego "tak" to czerwiec, sierpień i wrzesień. Młodzi chętnie również wybierają dni takie jak wielkanocny poniedziałek czy Boże Narodzenie. Warto wiedzieć i uwzględnić fakt, że najlepsza pogoda zdarza się przy pełni księżyca.
Ślubne pantofelki
Pod żadnym pozorem narzeczony nie powinien pożyczać swojej narzeczonej pieniędzy na zakup butów. Nie powinien również ich kupować. Minimum na jeden dzień przed ślubem panna młoda powinna położyć pantofelki na parapecie okiennym, by zdążyło wejść w nie szczęście. Zaś w dniu ślubu do bucików należy wsunąć grosik. Ten zabieg uchroni małżeństwo od biedy.
Suknia ślubna
Wybieranie sukni to jedna z najprzyjemniejszych obowiązków. Jeżeli panna młoda ma niezamężne siostry, lepiej żeby nie mierzyły jej sukni. Ponoć grozi to staropanieństwem.
Suknię należy wkładać bardzo ostrożnie. Jeżeli zdarzy się, że suknia się popruje, nie należy jej zszywać, tylko spiąć agrafką. Szycie wróży łzy i nieszczęście.
Biel jest zarezerwowana dla młodych panien. Jeżeli do ołtarza idzie wdowa lub osoba dojrzała powinna się wystrzegać welonu i śnieżnobiałej sukni. Bardziej odpowiednie będą kreacje w odcieniach beżu, różu, moreli czy oliwki.
Stój
Panna młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie:
- Coś nowego (dostatek)
- Coś starego (wsparcie bliskich)
- Coś pożyczonego (życzliwość rodziny męża)
- Coś niebieskiego (wierność małżonka)
- Coś białego (czystość uczuć)
Warto zwrócić uwagę, że cała troska o pomyślną przyszłość nowożeńców spoczywa na pannie młodej.
Uroczystość zaślubin
Wszelkie pomyłki, które zdarzają się przy wypowiadaniu przysięgi małżeńskiej są zwykle dobrą wróżbą. Nie jednak pamiętać, aby nie powiedzieć "amen" po słowach " …. Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Gdy panna młoda upuści obrączkę męża na podłogę nie powinna jej podnosić sama.
Powitanie
W sali weselnej młodzi witani są przez rodziców chlebem i solą oraz wódką i wodą. Młodzi wybierają (każde dla siebie) kieliszek. Według wierzeń ta osoba, której trafi się wódka będzie rządziła w małżeństwie. Po wypiciu, by zapewnić sobie szczęście, młodzi tłuką kieliszki rzucając je za siebie.
Krojenie tortu
Żelaznym punktem weselnego programu jest ceremonia krojenia tortu przez Młodych. Skosztowanie tortu ma w sobie coś wyjątkowego - gościom udziela się przez to szczęście państwa młodych. Czasami ważnym gościom, którzy nie mogli dotrzeć na ślub dostarcza się odłożone porcje tortu.
O przesądach i zwyczajach, tych, o których mówiliśmy powyżej oraz o szeregu innych, warto pamiętać i warto je wdrożyć w życie, jak to było powiedziane - dla świętego spokoju. Ale pamiętajmy również o tym, aby nie dać się zwariować i jeżeli coś zrobimy nie tak jak od dawien dawna przyjęto, machnijmy na to ręką i zapomnijmy natychmiast. Wówczas pech z pewnością zapomni i o nas.