Artykuły powiązane

 

Jest niewielka, niewidoczna pod suknią, aczkolwiek żadna kobieta przygotowująca się do ślubu nie powinna o niej zapomnieć. Podwiązka stanowi jeden z obowiązkowych elementów stroju panny młodej. Powinna być noszona na lewym udzie i nie może być pokazywana panu młodemu aż do nocy poślubnej.

Dawno, dawno temu
Kiedyś podwiązka była obowiązkowo w białym kolorze. Miało to świadczyć o czystości przyszłej żony. Podczas wesela była ściągana z nogi panny młodej przez najstarszego drużbę. Często także licytowana przez niezamężnych mężczyzn lub cięta przez właścicielkę na małe kawałki i, jako życzenie szybkiego ożenku, wręczana obecnym na weselu kawalerom.

Obecnie
W dzisiejszych czasach podwiązka najczęściej jest niebieska (co ma gwarantować wierność męża) lub biała (opcjonalnie z niebieską aplikacją). Wykonana najczęściej z koronki, ozdobiona malutką kokardką, kwiatkiem, perełką lub innymi świecidełkami. Według wierzeń ten mały gadżet spełnia bardzo ważną rolę - ma zapewnić młodej parze zgodę i namiętność. Po ślubie podwiązka stanowi talizman panny młodej.

Sztuka zdejmowania
Zdjęcie podwiązki z nogi panny młodej – niby banał, ale jeżeli dodam, że powinno się to odbyć bez użycia dłoni, to już takie proste nie jest.
Zadanie należy do pana młodego. Zgodnie z wierzeniami i tradycją świeżo upieczony małżonek powinien się wykazać sprytem i pomysłowością i zdjąć podwiązkę (według powyższych wytycznych) podczas nocy poślubnej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i wierzeniami, para młoda będzie miała zagwarantowaną pomyślność i zaspokojenie na płaszczyźnie seksualnej.
W obecnej rzeczywistości pan młody najczęściej zdejmuje podwiązkę swojej wybrance podczas przyjęcia weselnego. Odbywa się to najczęściej po północy, podczas oczepin. Zasady opisane powyżej (zdejmowanie bez udziału rąk) jak najbardziej obwiązują.

Warto pamiętać
Panny młode, które mają suknie ślubne przylegające do ciała (zwłaszcza modele „rybki”) muszą szczególnie uważać przy wyborze podwiązki. Należy wziąć pod uwagę fakt, że duże zdobienia i wszelkie wypukłości odznaczą się pod tkaniną, co nie będzie wyglądało elegancko. W takiej sytuacji lepiej postawić na minimalizm i wybrać delikatną, skromną i gładką podwiązkę bez żadnych zdobień.