Artykuły powiązane

Często okazuje się, że pozornie prosty wybór koszuli może nastręczać nieoczekiwanych trudności. Dostępny na rynku asortyment jest tak szeroki, że można się pogubić w fasonach i rodzajach. Jak zatem znaleźć koszulę idealną? Oto kilka wskazówek.

Kołnierzyk
Ostateczny wybór powinien być podyktowany strojem, jaki pan młody zdecyduje się założyć w dniu ślubu. Do garnituru zwykle nosi się uniwersalny kołnierzyk typu Kent (skrzydełka tworzą ostry kąt), który jest odpowiedni na każdą okazję. Bardziej wyrafinowany jest szeroki, rozchodzący się kołnierz włoski (typu Hai), który również można łączyć z klasycznym garniturem. Świetnie będzie wyglądał w zestawieniu z eleganckim, jedwabnym krawatem, a także z plastronem. Kolejny fason - kołnierzyk łamany, który pojawia się przy koszuli do fraka, smokingu i surduta - jest bardzo uroczysty, noszony w połączeniu z muchą.

Tkanina
Koszula ślubna musi być uszyta z dobrego jakościowo materiału. Najlepsze tkaniny to stuprocentowa bawełna lub bawełna z domieszkami innych surowców (w tym przypadku bawełna powinna stanowić minimum 60%). Koszule z czystej bawełny są w stanie zapewnić komfort przez wiele godzin, wchłaniają wilgoć, są przewiewne. Jest to bardzo ważne podczas całodniowej uroczystości ślubno - weselnej. Do szycia wizytowych koszul używa się tkanin ściśle tkanych. Zapewnia to odpowiednią sztywność, co pozwala utrzymać fason i dobrą prezencję zarówno kołnierzyka, jak i całej koszuli.

Rozmiar
Przy wyborze koszuli należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze kołnierzyk powinien być idealnie dopasowany. Nie może być za luźny, a tym bardziej za ciasny (między kołnierzykiem koszuli a szyją powinien zmieścić się palec wskazujący). To zagwarantuje pełną swobodę panu młodemu. Równie ważne jest, aby koszula była dobrze dopasowana do wzrostu i typu sylwetki. Nie powinna być ani za szeroka, ani zbyt krótka, ani zbyt obcisła. Taliowane koszule będą idealne dla szczupłych mężczyzn. Takie modele uwypuklą każdą niedoskonałość figury w obrębie pasa. Pozostali panowie powinni sięgnąć po fasony proste.

Mankiety
Eleganckim dopełnieniem są mankiety lekko wysuwające się spod rękawów marynarki. W koszuli wizytowej mankiet powinien być podwójny, tzw. francuski, zapinany na spinki. Jest to bardzo elegancka forma wykończenia koszul. Rozmiar koszuli powinien zostać dobrany tak, aby mankiety wystawały około jednego centymetra poza rękaw marynarki. Jedynym wyjątkiem będą podwójne mankiety, noszone do smokingu i zapinane na spinki, które mogą wystawać nieco bardziej. W żadnym wypadku nie należy zakładać pod marynarkę koszuli z krótkim rękawem. Jeśli ślub odbywa się latem należy postawić na przewiewność koszuli, która powinna być uszyta z czystej bawełny lub lnu.

Kolor i wzór
Wbrew pozorom ślubna moda męska również ulega zmianom. Przykładem na to niech będzie zmiana w dostępnej kolorystyce. Jeszcze kilka lat temu koszula ślubna musiała być biała. Obecnie modne są odcienie pastelowe, a także ecru. Szeroka gama kolorów daje możliwość dopasowania koszuli do sukni wybranki, przez co podkreśla harmonię między parą młodą. Najodpowiedniejsza w dniu ślubu będzie oczywiście koszula gładka. Bardziej odważni panowie mogą zdecydować się na delikatną krateczkę, pasy lub prążki. Decydując się na takie rozwiązanie, należy dokładnie przemyśleć cały ubiór tak, aby nie mieszać różnych faktur na tkaninie koszuli i garnituru lub krawata.

Dodatki
Dodatki są swoistą kropką nad i. Krawat powinien być o kilka tonów ciemniejszy od koszuli, dobrany na zasadzie kontrastu ożywiającego strój. Do koszuli gładkiej będą pasowały skośne pasy lub powtarzające się figury geometryczne. Koszulę wzorzystą uspokoi gładki krawat. Prawidłowo zawiązany powinien sięgać do górnej krawędzi paska. Nie może być widoczny spod marynarki.

Spinki do mankietów powinny być dobrane kolorystycznie do pozostałych elementów stroju - np. krawata. Mogą też być ozdobione kamieniami szlachetnymi.