Artykuły powiązane

Wybór i zakup sukni ślubnej to wydarzenie niezwykle istotne w życiu każdej przyszłej panny młodej. Pierwszy etap to wnikliwe śledzenie najnowszych trendów w modzie, przeglądanie kolekcji firm w branżowych czasopismach, żurnalach, na pokazach mody ślubnej oraz w Internecie.

Zwykle właśnie wtedy następuje wstępna selekcja i powstaje wyobrażenie tego, jak powinnyśmy wyglądać w tym najpiękniejszym dniu życia. Jednak wizje mogą legnąć w gruzach w zderzeniu z rzeczywistością. Inaczej bowiem w pięknej kreacji wygląda modelka na zdjęciu, a zupełnie odmiennie możemy prezentować się w niej my same. Zatem przed przystąpieniem do poszukiwań Tej Jedynej, zapoznaj się z poniższymi poradami. Z pewnością się przydadzą i przy okazji ułatwią załatwienie wielu spraw związanych z wyborem najważniejszej sukni w życiu.

To, co najważniejsze
Podstawowym kryterium wyboru powinna być zasada, że suknia ma ubrać, a nie przebrać. Powinnyśmy czuć się w wybranej kreacji komfortowo. Nic nie powinno przeszkadzać, drażnić ani uwierać. Odpowiednio dobrana i dopasowana suknia powinna podkreślać i eksponować zalety sylwetki oraz tuszować jej mankamenty. Najlepszym rozwiązaniem przy wyborze kreacji jest oddanie się w ręce profesjonalistów z salonów mody ślubnej. Osoby te, dysponujące odpowiednim doświadczeniem, powinny służyć nam swoją radą, sugerując pewne rozwiązania, podpowiadając jaka kolorystyka i fasony pasują do nas najbardziej, a z których modeli powinnyśmy zrezygnować. Oczywiście zawsze ostatnie słowo należy do panny młodej. Jednak warto porady dobrego fachowca wziąć sobie do serca i z nich skorzystać.

Kompan na zakupy
Jeżeli panna młoda nie jest osobą zdecydowaną (a zazwyczaj każda ma wątpliwości i potrzebuje zaufanego doradcy) powinna wybrać się na ślubne zakupy w towarzystwie bliskiej osoby - druhny, przyjaciółki lub rodziców. Coraz częściej zdarza się, że ostatecznego wyboru panna młoda dokonuje w towarzystwie przyszłego męża. Pamiętajcie o tym, że nasz doradca (przyjaciółka, mama, narzeczony) powinien być osobą zdecydowaną, potrafiącą dostrzec zalety i wady kreacji i znającą nas same. Tylko wtedy rady będą wartościowe, a wyprawa po salonach sukien nie będzie czasem straconym.

Różne warianty
Poszukując sukni możemy skorzystać z firmowych salonów ślubnych, gdzie będziemy wybierać wśród gotowych modeli. Tutaj będzie można od razu przymierzyć wybraną kreacje i zweryfikować swój wybór. Zamówienie sukni w firmowym salonie gwarantuje, że odbierzemy model identyczny z oryginałem, a suknia będzie uszyta z dobrej jakości materiału, z odpowiednimi dodatkami. Oprócz salonów firmowych istnieją również ślubne pracownie krawieckie oraz studia mody specjalizujące się w szyciu kreacji ślubnych, uwzględniające upodobania panny młodej oraz jej szczególne wymagania. Tutaj z pewnością będziecie mogły zrealizować swoje najskrytsze marzenia dotyczące ślubnej kreacji. Projektowanie sukni przez stylistę wymaga wzajemnej współpracy na każdym etapie jej tworzenia. Panna młoda decydująca się na takie rozwiązanie będzie musiała liczyć się z częstszymi spotkaniami ze stylistą i krawcową, niż w przypadku zamówienia gotowego modelu. Pamiętajmy, że poszukiwania sukni należy rozpocząć nie później niż na około cztery miesiące przed ustaloną datą ślubu. Tylko wtedy będziecie miały możliwość wybrania kreacji z katalogu i gwarancję, że zdąży ona dotrzeć na czas do salonu. Te umowne cztery miesiące teoretycznie pozwalają na zamówienie sukni według własnego projektu. W tym czasie projektanci powinni zdążyć uszyć kreację.

Za pięć dwunasta
Z pewnością nawet na miesiąc przed ślubem niejedna przyszła panna młoda znajdzie właściwy strój. Tyle tylko, że wówczas wybór będzie znacznie ograniczony, a w grę będą wchodziły tylko gotowe modele. Może się wówczas okazać, że trzeba będzie pójść na kompromis i wybrać niekoniecznie to, o czym marzyłyście. Aby uniknąć ewentualnych rozczarowań, warto zaplanować poszukiwania ślubnej kreacji nieco wcześniej. Dzięki temu można będzie uniknąć niepotrzebnych sytuacji stresujących.

Pamiętaj, że:

  • Termin realizacji zamówienia waha się od dwóch do czterech miesięcy.
  • Zwykle po odebraniu sukni niezbędne są niewielkie poprawki.
  • Większość par decyduje się na ślub między marcem a październikiem. Wówczas wydłuża się okres oczekiwania na realizacjęzamówienia.
  • Zanim podejmiesz decyzję o zakupie kreacji w wybranym salonie, sprawdź ofertę w innych. Może się okazać, że znajdziesz podobną suknię, ale dodatkowo dostaniesz rozmaite prezenty.
  • Podczas wpłacania zaliczki koniecznie poproś o pokwitowanie. Poproś również o informację na papierze, jaka będzie cena końcowa zakupu.
  • Przy wypożyczaniu dokładnie zapytaj, ile dni po uroczystości musisz oddać sukienkę oraz jakie są warunki zwrotu kaucji wpłaconej przed wypożyczeniem.
  • Jeżeli zdecydowałaś się na suknię z wyprzedaży sezonowej, dokładnie ją obejrzyj. Sprawdź, czy wszystkie elementy dobrze się trzymają, a także, czy suknia ma jednolity kolor na całej długości i nie ma przebarwień, np. od słońca.