Artykuły powiązane

To, co działo się w modzie lat dwudziestych XX wieku to w powojennym świecie była prawdziwa rewolucja. Charakterystyczne, wyraziste stroje i dodatki do dnia dzisiejszego potrafią być niesłabnącą inspiracją zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W roku 2013 film „Wielki Gatsby” przypomniał nam o tej pełnej blichtru epoce z całą jej wyrazistością i kolorytem. Zatem jeżeli szukacie pomysłu na przewodni motyw swojej uroczystości ślubno-weselnej, a do tego lubicie bawić się modą, z pewnością lata dwudzieste będą świetnym wyborem, który zapewni wam pyszną zabawę w wykreowanie jednego z najpiękniejszych dni w życiu.

Charakterystyka
Czas powojenny to moment, w którym kobiety zyskały na odwadze m.in. w kwestii ubioru. Zniknęły długie suknie i gorsety. Panie zaczęły odsłaniać nogi, sukienki stały się krótsze, luźne, z obniżonym stanem. To z kolei spowodowało, że większą wagę zaczęto przywiązywać do obuwia i pończoch. Tak powoli rodziła się emancypacja.

Panna młoda – suknia ślubna
Lata dwudzieste to dużym skrócie pióra, frędzle, plisy, perły, krótkie, gładkie fryzury, opaski i małe kapelusze. To punkt wyjścia do stworzenia stylizacji panny młodej.
Myśląc o sukni ślubnej można rozważyć model nieco luźniejszy (nie podkreślający sylwetki) o długości do kostek uszyty z szerszych lub węższych falban, które będą się poruszały wraz z każdym ruchem panny młodej. Góra bez rękawów, z biżuteryjnym wykończeniem à la stójka. Jeżeli chodzi o kolorystykę to najodpowiedniejsze będą beże i pastele, opcjonalnie złoto.

Kreacje dla pań
Kobiety zaproszone na stylizowane na lata 20 ślub i wesele powinny zaprezentować się w krótkich (przed kolano) lub dłuższych (za kolano, do pół łydki) luźnych sukienkach w kształcie litery H. Przyozdobione frędzlami lub uszyte z falban, z dekoltem w kształcie litery V (także na plecach) wpiszą się idealnie w przyjęty klimat. Kolor - oprócz jasnych beżowych i pastelowych odcieni, jak najbardziej odpowiednim będzie czarny i złoty!

Dodatki – kobiety
Suknie z lat dwudziestych charakteryzowały się prostym krojem. Te skromne kreacje zestawiane były z morzem dodatków, aplikacji i biżuterii. Wszystko błyszczało i mieniło się na każdym kroku.
Zatem myśląc o uzupełnieniu stylizacji à la lata dwudzieste śmiało będzie można sięgnąć po sznury pereł, broszki, paski, torebki wysadzane błyszczącymi kamieniami i cekinami. Pojedyncze pióra i wachlarze z piór wpiszą się wyśmienicie w klimat. Zwieńczeniem niech będą długie rękawiczki i etola zakrywająca odsłonięte ramiona.

Fryzura
Odpowiednia fryzura jest uzupełnieniem każdej stylizacji. Lata dwudzieste charakteryzują krótkie, gładkie lub falowane włosy. Jeżeli panna młoda lub zaproszone na ślub panie są właścicielkami długich włosów z pewnością stylista fryzur nie będzie miał najmniejszego problemu, żeby stworzyć odpowiednie upięcie, które przywoła ducha minionej epoki.

Dodatki do włosów
Dodatki do włosów to jeden z bardziej charakterystycznych elementów tworzących kobiecą stylizację lat dwudziestych. Wszelkiego rodzaju opaski z materiału lub biżuteryjne, cieńsze, bardziej skromne lub szerokie, obszyte cekinami, z dodatkami piór, pereł czy mieniących się kamieni będą świetnym wyborem. A co powiecie na spinki – mniejsze ale błyszczące, ozdobione kamieniami wsuwki lub dla odmiany egzemplarze sporych gabarytów, wysadzane perłami, kryształami lub z dodatkiem strusich piór?

Makijaż
Podkreślone czarną kreską oko oraz wyraziste, czerwone usta to dwa najbardziej charakterystyczne elementy makijażu nawiązującego do mody lat dwudziestych.

Panowie
Mężczyźni powinni postawić na elegancję przez duże E. Świetnie skrojone smokingi lub garnitury w kolorze czarnym (zawsze modny i elegancki) lub białym, uzupełnione kapeluszem i jazzówkami stworzą nienaganny wygląd mężczyzny z lat dwudziestych.

Weselne akcenty
Chcąc nawiązać do klimatu lat dwudziestych poza stylizacją, można zrobić to za pomocą koloru. Paleta barw charakterystycznych dla omawianej epoki to przede wszystkim czerń i złoto, a do tego srebro, mosiądz, biel. Kształty geometryczne.

Na sali weselnej warto, aby było sporo dodatków w kolorze złota i czerni (zastawa, obrusy, świeczniki). Dopełnienie mogą stanowić strusie pióra, sznury pereł, ciężkie mosiężne dekoracje (ramki z numerami do oznaczenia stołów), cekinowe akcesoria. Balony w kolorze złota i czerni, papierowe kule podwieszone pod sufitem w tej samej kolorystyce podtrzymają zamierzony klimat.