Artykuły powiązane

 W przeciwieństwie do damskiej mody ślubnej klasyczna moda męska rzadko ulega radykalnym zmianom. Różnice w męskim stroju odnoszą się do różnicy klap i długości marynarki, czy szerokości nogawek w spodniach.

Garnitur
Garnitur ślubny powinien być uszyty z wysokiej jakości materiałów. Obecnie wzornictwo jest coraz bogatsze - można wybierać wśród materiałów matowych i połyskujących, gładkich i prążkowanych. Poszerzyła się również gama kolorystyczna. Jak zawsze modny jest kolor czarny, ale coraz częściej panowie decydują się na odcienie kawy z mlekiem, szarości, ecru i odcień szarości. Garnitury "letnich" panów młodych uszyte są zazwyczaj z lekkich, przewiewnych tkanin.

 Najmodniejsze fasony to jednorzędowe marynarki, z jednym rozcięciem z tyłu i klasycznymi klapami. Chociaż właśnie na poziomie klap widać największą różnorodność i zmiany.

 Do ubioru ślubnego niezbędnym elementem stroju jest kamizelka, która uszyta jest zwykle z tego samego materiału co reszta stroju. Salony ślubne proponują kamizelki o wydłużonej linii od 85cm do 100cm. Kant spodni powinien załamywać się na bucie, a sama nogawka powinna sięgać do połowy obcasa. Obecnie najmodniejsze są spodnie bez mankietów.

 Najbardziej klasyczny kolor koszuli to kolor biały, chociaż na chwilę obecną paleta barw coraz bardziej się rozszerza. Koszula ślubna powinna mieć podwójny wywinięty mankiet spięty ozdobnymi spinkami. Koszula do klasycznego garnitury z klapami ma kołnierzyk prosty (angielski - wydłużony lub włoski - z równymi klapkami rozchodzącymi się na boki.

Surdut angielski
Potocznie zwany "jaskółką" jest propozycją bardzo eleganckiej, przedłużanej marynarki. W zestawieniu z surdutem angielskim świetnie będzie wyglądała jednobarwna kamizelka i plastron, gdzie oba elementy ubioru powinny mieć ten sam kolor.

 Kołnierzyk koszuli, który będzie odpowiedni do surduta angielskiego powinien być biały i łamany. Guziki w koszuli powinny być przykryte plisą.

Frak
Frak szyty jest z czarnego materiału wysokiej jakości, a wykończenie marynarki przypomina ogon jaskółki. Charakterystyczne dla fraka jest to, że z przodu nie jest zapinany. Spodnie nie mają żadnych mankietów. W komplecie jest biała, głęboko wycięta w szpic kamizelka oraz biała koszula z zagiętymi rogami kołnierzyka i guzikami przykrymi plisą. Niezbędnym dodatkiem powinna być biała muszka.

Smoking
Smoking to garnitur w kolorze czarnym z szalowym, jedwabnym kołnierzem oraz spodnie z lampasem. Dodatkiem do stroju jest pas i muszka, które są w tym samym kolorze. Zamiast pasa mężczyzna może zdecydować się kolorową, żakardową kamizelę. Wówczas zamiast muszki można wybrać musznik. Do smokingu w żadnym razie nie pasuje krawat.

 Koszula smokingowa jest zawsze koloru białego, z podwójnym mankietem zapinanym na spinki.

Pasek do spodni
Pasek do spodni zawsze dobieramy do koloru butów. Jest to żelazna zasada, która obowiązuje w każdej sytuacji. Klamra powinna być mała, subtelna i powinna nawiązywać do biżuterii pana młodego (jeżeli będzie miał srebrny zegarek, również klamra powinna być w tym kolorze).

 Bez względu na to, jaki strój zostanie ostatecznie wybrany, pan młody nie powinien odkładać na ostatnią chwilę wizyty w salonie ślubnym. Zamówienie stroju ślubnego powinno się odbyć minimum na trzy miesiące przed ustaloną datą ślubu. Należy mieć to na uwadze zwłaszcza, jeżeli pan młody ma nietypową sylwetkę.