Wybieranie sukni ślubnej to nie lada wyzwanie dla każdej panny młodej. Tańsza lub droższa, jedyna, wymarzona. Jednak co z nią zrobić po ślubie?
Pan młody zazwyczaj założy swój garnitur jeszcze na niejedną okazję. Pani młoda jest w tej gorszej sytuacji, że jej bajeczna suknia zazwyczaj jest bardzo drogą kreacją na jeden wieczór, która kosztowała nawet kilka tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że staramy się odzyskać choć część tej sumy. Suknię ślubną można sprzedać, wypożyczyć, a także zostawić dla siebie na pamiątkę lub nawet dla swoich dzieci.
Wyczyścić
Nawet jeżeli nie planujesz od razu sprzedawać swojej ślubnej sukni, to należy jak najszybciej zająć się jej wyczyszczeniem. Niektóre plamy trzeba bardzo szybko usunąć, inaczej istnieje ryzyko, że zostaną już na zawsze. Podczas zakupu sukni najlepiej podpytać obsługę salonu o polecaną pralnię. Nie wszystkie mogą zajmować się czyszczeniem ślubnych kreacji, a chodzi przecież o to, aby jej nie zniszczyć. Suknia może również wymagać drobnych poprawek krawieckich, zwłaszcza w dolnej części. Tutaj również warto postawić na sprawdzone pracownie krawieckie.Jeżeli suknia będzie wisiała w domu, koniecznie trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć nie tylko przed kurzem czy pyłem, ale także przed promieniami słonecznymi, które mogą powodować przebarwienia i plamy. Salony sukien ślubnych zazwyczaj sprzedają kreację wraz ze specjalnym futerałem, choć często trzeba zadbać o niego samemu.
Wypożyczyć
Coraz popularniejsza staje się usługa wypożyczenia sukni wraz z szyciem na miarę. Nie wypożyczamy wówczas gotowej, używanej kreacji, tylko salon szyje wybrany model specjalnie dla nas. Cena jest często bardzo podobna, jak za wypożyczenie gotowej sukni. Do tego zwykle pobierana jest kaucja od ewentualnych zniszczeń. Po ślubie oddajemy suknię do salonu i nie musimy się martwić o jej dalsze losy.
Sprzedać
Bardzo wiele pań decyduje się sprzedać swoją suknię. Można to zrobić w wielu miejscach. Najpierw warto zapytać salon, w którym kupujemy kreację, czy nie będzie zainteresowany jej odkupieniem. Inna propozycja to wstawienie sukienki do komisu i czekanie, aż ją ktoś kupi. Bardzo dużą popularnością cieszą się serwisy aukcyjne, które nie wymagają wielu formalności przy prowadzeniu sprzedaży. Potrzebny będzie tylko opis sukienki, cena, a także kilka zdjęć. Przed wystawieniem sukienki na aukcję czy sprzedaż, koniecznie należy obejrzeć inne transakcje. Pozwoli to dokonać właściwej wyceny sukienki, aby nie była ona zbyt wygórowana, ale i też zbyt niska.Doskonałym miejscem na sprzedaż sukienki są również fora dyskusyjne. Szczególną popularnością cieszą się te tematyczne (czyli ślubno-weselne), a także regionalne (np. Szczecin i okolice). Lepiej nie wystawiać sukienki w województwach na południu, jeśli mieszkamy na wybrzeżu. Osoba, która będzie chciała kupić suknię, najprawdopodobniej będzie chciała ją również przymierzyć. Link do aukcji na ogólnopolskich forach należy zamieścić we właściwym dziale regionalnym.