Artykuły powiązane

W latach siedemdziesiątych metodę spopularyzował francuski lekarz Michel Pistor, który zaczął wykorzystywać mezoterapię w dermatologii estetycznej. Dobre rezultaty uzyskuje się w zapobieganiu starzenia się skóry, wypadania włosów, powstawania cellulitu. Zabieg polega na dostarczaniu substancji odżywczych za pomocą zastrzyków śródskórnych w określone miejsca na ciele, takie jak twarz, szyja, dekolt, pośladki, uda czy brzuch. Zabieg wykonuje lekarz za pomocą odpowiednio dobranej igły, strzykawki (metoda manualna) lub specjalnego pistoletu (metoda mechaniczna). W mezoterapii używa się sterylnych roztworów do iniekcji, które zawierają substancje rewitalizujące i regenerujące i są odpowiednio dobrane w zależności od rodzaju zabiegu i potrzeb pacjelnta. Dzięki mezoterapii można w sposób niechirurgiczny poprawić kondycję i wygląd skóry. Śródskórne lub podskórne iniekcje substancji, takich jak kwas hialuronowy, krzemionka organiczna czy kompleksy multiwitaminowe, stymulują metabolizm komórek oraz zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Skóra sprawia wrażenie młodszej, dobrze odżywionej i wypoczętej. Najpopularniejszym zabiegiem mezoterapii jest mesolift i mesoglow. Obie metody wykorzystują tą samą technikę w celu osiągnięcia podobnych rezultatów - rewitalizacji, nawilżenia i wzmocnienia skóry twarzy, szyji i dekoltu i dłoni, nadając jej jednocześnie promienny (od ang. glow) i napięty (od ang. lift) wygląd.

Anti-aging
Starzenie się skóry jest efektem działania wielu czynników, takich jak uwarunkowanie genetyczne, odżywianie, używki, ekspozycja na światło słoneczne, stres. Zabiegi mezoterapii mają na celu jej rewitalizację. Szybkość pojawienia się efektów oraz czas ich utrzymywania się zależy od zastosowanych substancji, techniki podania oraz schamatu terapii (zaplanowania zabiegów w czasie i zastosowania innych matod, takich jak peelingi czy mikrodermabrazja). Zabiegi można zastosować jako profilaktykę u osób narażonych na działanie szkodliwych czynników (używki, opalanie się) lub u osób z wyraźnymi oznakami starzenia się skóry (zmiany napięcia, nawilżenia skóry, zmarszczki).

Rozstępy
Najlepsze efekty uzyskuje się w początkowym stadium oraz dodatkowo stosując łączone metody leczenia. W mezoterapii wybieramy substancje o działaniu stymulującym, odbudowującym, pobudzającym mikrokrążenie. Wszystkie preparaty podaje się bezpośrednio w rozstępy. Schemat zabiegów ustala się indywidualnie. Efektem leczenia będzie spłycenie i zwężenie rozstępów, a także wyrównanie ich koloru.

Cellulit
W celu zwalczenia cellulitu należy podjąć leczenie wielokierunkowe - dieta, ruch, a nawet sposób ubierania będą miały w tym przypadku znaczenie. Mezoterapia stanowi uzupełnienie dotychczas znanych i stosowanych zabiegów. Podstawą są zastrzyki z kofeiną, wyciągami z nostrzyka żółtego i rutyny poprawiające mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększające metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza), co prowadzi do ogólnego ujędrnienia skóry i usunięcia efektu skórki pomarańczowej. Wyciąg z karczocha zawiera kwasy polifenolowe, które regulują metabolizm glukozy i lipidów, ułatwiają spalanie zapasów tłuszczów zgromadzonych pod skórą.

Wypadanie włosów
Mezoterapia jest leczeniem wspomagającym odżywianie, mikrocyrkulację i stymulującym mieszki włosowe. Przy ryzyku nasilonego wypadania włosów (poród, narkoza, zmiany hormonalne) należy zastosować terapię zaraz po wystąpieniu czynnika ryzyka i prowadzić ją przez cztery miesiące. W ten sposób można również przygotować pacjenta do tzw. sezonowego wypadania włosów, stosując leczenie dwa razy w roku w intensywnych fazach - cztery zabiegi co siedem dni, następnie cztery zabiegi co czternaście dni oraz jeden zabieg co miesiąc. Do leczenia wykorzystuje się między innymi biotynę, witaminę B5, krzem, cynk, prokainę i preparaty złożone. Zabieg wykonuje się przy zastosowaniu pistoletu. Po zabiegu należy zdecydowanie unikać słońca przez kilka dni lub chronić skórę preparatami z filtrem.

Przeciwwskazania:
    alergie,
      ciąża,
        cukrzyca,
          stany zapalne skóry, opryszczka, rany,
            skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczyniowa, ryzyko powstawania bliznowców)