Artykuły powiązane

ślub humanistyczny  Uroczystość humanistyczna to wyznanie sobie miłości przez dwoje ludzi, którzy utożsamiają się z humanistycznym systemem wartości.
Ceremonia tego rodzaju skupia się na człowieku i jego konkretnych potrzebach. Ceremonie humanistyczne są popularną formą uroczystości w krajach zachodnich. Najczęściej pary korzystają z takiego ślubu w Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Holandii, Belgii, a także w Australii, USA i Kanadzie.
W naszym kraju pierwszy ślub humanistyczny odbył się stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Na czym polega i jak go zorganizować?

Dla kogo?
Jeżeli marzy się wam doniosła ceremonia, ale nie utożsamiacie się z żadną religią, w związku z czym ślub kościelny nie wchodzi w rachubę, wyjściem z sytuacji może okazać się właśnie ceremonia humanistyczna. Jest to również warta rozważenia propozycja dla rozwodników oraz dla par homoseksualnych. To propozycja dla humanistów. Płeć małżonków nie jest istotna, ponieważ prokreacja nie jest głównym celem tego rodzaju ceremonii. Dla humanistów człowiek, jego indywidualizm, emocje, niepowtarzalność i wyjątkowość są najważniejsze. I właśnie taka z założenia ma być ceremonia humanistyczna - niebanalna, unikatowa, jedyna w swoim rodzaju. Nie istnieje żaden szablon, według którego odbywa się uroczystość. Całość kreuje para młoda. Ogranicza ich jedynie wyobraźnia, no i ewentualnie nakłady finansowe.

Skąd?
Idea przywędrowała do Polski oczywiście z zachodu. Śluby tego typu są organizowane przez stowarzyszenia humanistyczne na całym świecie. W Polsce ich organizacją zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Nie trzeba jednak do niego należeć, by wziąć ślub humanistyczny.

Znaczenie
Śluby humanistyczne mają przede wszystkim znaczenie społeczne. Mogą (ale nie muszą) być związane ze ślubem cywilnym (tak, jak swego czasu śluby kościelne). Decydując się na ceremoniał humanistyczny i chcąc, aby małżeństwo nabrało mocy prawnej, trzeba przystąpić do ślubu cywilnego. Śluby humanistyczne mają znaczenie cywilnoprawne w Norwegii, USA i Szkocji - tam wystarczy wziąć tylko taki ślub, nie trzeba się już rejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Przebieg
W trakcie ceremonii w centrum uwagi jest para młoda. To oni dostosowują uroczystość do siebie, w taki sposób, aby jak najlepiej oddać swój stan ducha, przekazać własne wartości i emocje. Ślub może być przeprowadzony w dosłownie każdym miejscu - w parku, nad brzegiem morza, w muzeum, na leśnej polanie lub w jakimkolwiek innym miejscu, które jest ważne dla państwa młodych. To oni decydują o wszystkim i na wszystko mają bezpośredni wpływ - od wyboru dekoracji poprzez oprawę muzyczną na ułożeniu słów przysięgi skończywszy.
Podczas trwania ceremonii można zarecytować ulubiony wiersz lub odtworzyć utwór muzyczny, który dla pary młodej ma szczególne znaczenie.
Tak, jak wcześniej wspominałam - słowa przysięgi układają narzeczeni. Już sam ten fakt świadczy o nieszablonowości ceremonii. Pierwsza para, która przystąpiła do uroczystości humanistycznej przyrzekała sobie w te słowy: "Przyrzekam ci, że będziesz mógł się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości i smutku, w momentach mych porażek i sukcesów. Obiecuję ci, że będziesz mógł nosić moje ciężkie torby, piec ciasta, że będziesz obok mnie zasypiać i obok mnie się budzić (...)". Ceremonię zazwyczaj prowadzi celebrans (mistrz ceremonii).

Śluby humanistyczne w naszym kraju
Jak twierdzą Racjonaliści z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie tego typu ceremoniami. Być może za jakiś czas będzie to zupełnie zwyczajna i pełnoprawna procedura zawierania małżeństw, tak jak to obecnie ma miejsce w krajach zachodnich. Czas pokaże. Przez tych kilka lat w Polsce odbyły się oryginalne ceremonie m.in. ślub rowerowy i ślub w kinie.

Nie do podrobienia
Nie ma dwóch takich samych ceremonii. Jedna różni się od drugiej w całej rozciągłości. Liczy się element kreatywności i chęć zakomunikowania światu, że oto chcemy być razem i będziemy tworzyć rodzinę. Stałe są właściwie dwa elementy - celebrans (osoba koordynująca ceremonię, służąca radą i udzielająca ślubu) oraz niczym nieskrępowana swoboda w kreowaniu tego wyjątkowego wydarzenia.

Szczecin i okolice
Pierwszy ślub humanistyczny (w pełnym tego słowa znaczeniu) w naszym regionie odbył się 4 maja br. w Dworku Hetmańskim. Zorganizowali go Sylwia i Michał Proszkiewiczowie. Nad całością ceremonii zapanował Dariusz Koronczewski z firmy BBK Oprawa Muzyczna, który pełnił rolę mistrza ceremonii. Ważną kwestią było pełne zaangażowanie narzeczonych. Po kilku spotkaniach z przyszłą parą młodą, celebrans poznał historię ich miłości, fascynację Przystankiem Woodstock (motyw przewodni ceremonii) i pewne sekrety, które miały być wykorzystane podczas uroczystości. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni gości zostali poinformowani, iż w godzinach porannych w USC miała miejsce uroczystość cywilna, w której uczestniczyli państwo młodzi wraz ze świadkami. Dowodem na wypowiedziane słowa był stosowny dokument oraz pamiątkowe zdjęcie.